Opis

Najbardziej okazałym i bardzo dobrze zachowanym po dziś obiektem zabytkowym na terenie Krasnegostawu jest kościół pw. św. Franciszka Ksawerego, obok którego mieści się kompleks klasztorny. W jego skład wchodzi kościół p.w. św. Franciszka Ksawerego, gmach kolegium, budynek dawnego seminarium, wikariat i pałacyk biskupi.

Kościół parafialny, barokowy trójnawowy, z dwiema wieżami zwieńczonymi rzeźbami w drewnie monumentalnymi postaciami. Wzniesiony został w latach 1695 – 1717 z fundacji Potockich według projektu Jana Delamarsa. Budową kierował Jan  Huss pochodzący z Węgier.  Wieże natomiast zostały dobudowane w latach 1730 – 1741. W latach 1773 – 1826 kościół pełnił funkcję katedry diecezji chełmskiej, a później diecezji lubelskiej. Jego wnętrze zdobią polichromie pędzla Adama Swacha z około 1723r., skrywające ciekawą zagadkę. Dlaczego na obrazach przedstawiających działalność misyjną Franciszka Ksawerego (misjonarza Azji), znajduje się tak duże nagromadzenie postaci amerykańskich Indian? Wystrój architektoniczny wnętrza tworzą sklepienia, pilastry, belkowania, gzymsy, obramowania i portale. Kościół jest bogato wyposażony w dekoracje ruchome.

Zakon jezuicki został skasowany w 1773 r. na mocy dokumentów wydanych przez papieża Klemensa XIV. Jezuicką świątynię przejęła kuria diecezji chełmskiej i zrobiła z niej kościół katedralny, którym był do roku 1826, czyli przeniesienia siedziby biskupiej do Lublina.

Największą tragedią w dziejach tej świątyni była katastrofa budowlana z 1849 r., w czasie której kopuła znajdująca się na szczycie kościoła runęła w dół niszcząc strop. Wydarzenie to upamiętnia kapliczka usytuowana na placu kościelnym.

Od 2019 roku trwają prace konserwatorskie. Obecnie po renowacji części wewnętrznej kościoła, odrestaurowywana jest elewacja zewnętrzna.

Informacje

  • Nazwa Kościół pw. św. Franciszka Ksawerego
  • Lokalizacja Piłsudskiego 3, 22-300 Krasnystaw
BOOK NOW

Ułatwienia

Obostrzenia

Więcej ciekawych miejsc

Pomniki i Rzeźby

Dworek Starościński

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

Krasnostawski Dom Kultury