Klęczące Drzewo
Ciekawostką krasnostawskiego parku jest „klęczące drzewo”. Jest to klon jesionolistny, rosnący na rynku miejskim. Liczy sobie około 67 lat. Jego cechą wyjątkową jest układ pnia. W 2018 roku klon został „Drzewem Roku 2018” w polskiej edycji konkursu, organizowanego przez Klub Gaja. W 2019 roku drzewo to reprezentowało Polskę w plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2019.
- Klęczące drzewo
- plac 3 Maja, 22-300 Krasnystaw
Ogród Biblijny św. Jana Pawła II
Z tyłu dawnego seminarium znajduje się Ogród Biblijny św. Jana Pawła II. Rozpościera się na powierzchni trzech hektarów. Pomysłodawcą i założycielem był ks. prałat Henryk Kapica, były proboszcz kościoła pod wezwaniem św. Franciszka. Osnową ogrodu stała się droga krzyżowa. Oficjalne otwarcie Karmelu Św. Jana Pawła II nastąpiło w dniu 17 czerwca 2012 roku. W ogrodzie znajduje się około 100 gatunków roślin biblijnych. Przy każdej roślinie znajduje się tabliczka z nazwą polską i łacińską, cytat z Pisma św. oraz kilka zdań o tej roślinie. Obfituje on w niespotykane w Polsce rośliny (w tym m.in. „krzew gorejący” i wierzbę babilońską). Na zimę wiele roślin przenoszonych jest do wnętrza kolegium pojezuickiego i kościoła, gdzie temperatura jest dla nich bardziej zbliżona do naturalnej.
Obok wspomnianego Karmelu powstał Ogród ku czci wielkiego misjonarza Św. Franciszka Ksawerego, patrona tutejszej parafii. Został on zaaranżowany zgodnie ze sztuką Japonii i Chin tj.: wiatr i woda. Centrum Ogrodu zajmuje kapliczka w stylu chińskim. Harmonię ogrodu osiągnięto poprzez miękkie kształty i płynne linie, nierówności terenu, wijące się ścieżki i wodne akweny. Kompozycję Ogrodu dopełniają między innymi rośliny: metasekwoja chińska, wierzba mandżurska, złotolin japoński, magnolia gwiaździsta, klony palmowe.
Ostatnia część Ogrodu poświęcona jest ku czci Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego. Jego centrum stanowi kapliczka w stylu staropolskim.
- Ogród Biblijny św. Jana Pawła II
- Jezuicka 23, 22-300 Krasnystaw
Droga życia błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego
W październiku 2017 roku odbyło się uroczyste otwarcie szlaku pielgrzymkowego „Droga życia błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego”. Poszczególne miejsca noszą nazwę „Stacji”. Pomysłodawcą i koordynatorem utworzenia szlaku był Pan Zbigniew Atras. Szlak ten przedstawia 12 miejsc w Krasnymstawie związanych z życiem błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego. W każdym z tych miejsc umieszczona jest tablica informacyjna. 13 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował w Warszawie 108 męczenników z ostatniej wojny, a wśród nich ks. Zygmunta Pisarskiego. 13 czerwca 2021 r. na Rynku Miejskim w Krasnymstawie odbyły się uroczystości związane z nadaniem Miastu Krasnystaw Patrona w osobie Bł. Ks. Zygmunta Pisarskiego oraz 627. rocznicą nadania praw miejskich.
Więcej informacji o szlaku znajduje się na stronie internetowej: www.pielgrzymkrasnostawski.pl
- Droga życia Błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego
- ul. Żurka 3, 22-300 Krasnystaw
Zamek w Krupem
Uważany jest za największy zamek w Polsce, wzniesiony po wschodniej stronie Wisły. Zbudowany i rozbudowywany w końcu XVI wieku przez Pawła Orzechowskiego herbu Rogala, podkomorzego chełmskiego, na miejscu dawnej siedziby rodowej Krupskich. Rozbudowany w latach 1604 – 1608. W rękach Orzechowskich do 1644 roku. Zamek usytuowany na platformie zbliżonej do prostokąta. Zespół złożony z zamku właściwego i tworzącego z nim zamknięty obwód warowny podzamcza. Murowany z kamienia i cegły. Założony na planie zbliżonym do kwadratu. Zamek właściwy usytuowany w części zachodniej, oddzielony wewnętrzną fosą, włączony w obwód murów obronnych z bastejami na narożnikach północno - wschodnim i południowym. Na terenie podzamcza usytuowany niegdyś dziedziniec gospodarczy z budynkami oraz głównym wjazdem od strony północno-wschodniej ze zwodzonym mostem i bramą. Zamek uległ zniszczeniu w latach 1648 - 1660r. w czasie najazdu kozackiego i potopu szweckiego. Od drugiej połowy XVIII wieku zamek jest w ruinie.
- Zamek w Krupem
- Krupe, 22-302 Siennica Nadolna
Dawne Gimnazjum Męskie
Budynek administrowany obecnie przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy ma dość bogatą historię a jednocześnie ważną dla narodowej tożsamości społeczeństwa krasnostawskiego.
Został on zbudowany na początku ubiegłego stulecia z przeznaczeniem na kasyno dla oficerów carskiego garnizonu. W okresie intensywnych walk o Krasnystaw latem 1914 i latem 1915 r. mieścił się tam lazaret wojskowy. 3 stycznia 1917 r. austriackie władze okupacyjne zgodziły się otworzyć tu Gimnazjum Męskie dla krasnostawskiej młodzieży. Było to pierwsze polskie Gimnazjum Realne w Krasnymstawie. Funkcjonowało ono przez wiele lat, a z czasem w ławkach klasowych zasiadły także dziewczynki. Pierwszym dyrektorem Gimnazjum Męskiego w Krasnymstawie był polski oficer kpt. armii austro – węgierskiej Jan Wowczak. To klasyczny przykład licznej obecności naszych rodaków w mundurach armii państw zaborczych na niemalże wszystkich frontach I wojny światowej. W czasie II wojny światowej niemieccy okupanci zamknęli gimnazjum, gdyż polskim dzieciom nie wolno było kształcić się więcej niż w szkole powszechnej oraz szkole zawodowej. W latach okupacji niemieckiej mieściła się tutaj komenda garnizonu. Po wojnie znów do budynku wrócili uczniowie. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Marii Doroszewskiej rozpoczął tu funkcjonowanie w 1968 r.
- Dawne Gimnazjum Męskie
- ul. PCK 2, 22-300 Krasnystaw